Na rynku znaleźć można szeroki wybór paneli fotowoltaicznych pozwalających na pozyskiwanie energii ze słońca. Różnią się one między sobą nie tylko producentem czy ceną, ale również zastosowaną technologią czy typem instalacji, od których zależy efektywność energetyczna.
Co to jest efektywność energetyczna?
Efektywność energetyczna jest stosunkiem uzyskanej wielkości instalacji w typowych warunkach ich użytkowania do ilości zużycia energii przez dany obiekt czy urządzenie. W przypadku mocy paneli fotowoltaicznych parametry podawane w sytuacji STC, czyli Standard Test Conditions. Takie standardowe warunki pracy zachodzą przy promieniowaniu słonecznym o mocy 1000 W/m2, temperaturze 25 stopni Celsjusza oraz wietrze 1,5m/s. Ponadto producenci informują, jaki procent energii promieniowania słonecznego przetwarzany jest na energię za pomocą danego ogniwa. Moc ogniw wyraża się w mocy szczytowej – Watt Peak oznaczanej indeksem p i odnoszącej się do mocy ogniwa uzyskiwanej w warunkach testowych. Dzięki podanym parametrom możliwe jest porównywanie oferowanych paneli oraz wybranie tego, który będzie spełniał wymagane warunki i pozwoli uzyskać pożądaną efektywność.
Liderzy na rynku
Obecnie wśród liderów komercyjnych paneli fotowoltaicznych pierwsze miejsce zajmuje First Solar. Firma oferuje ogniwa o całkowitej wydajności konwersji, która utrzymuje się na poziomie bliskim 20%. Tak wysoki wynik możliwy był dzięki współpracy z firmą GE, która odsprzedała swoje portfolio i wysokie osiągnięcia firmie First Solar. Wśród liderów wysoką pozycję zajmuje także chińskie Solar Holdings. Obecnie oferowane ogniwa na skalę przemysłową osiągają wydajność do 18,3%, jednak firma jest bliska wypuszczeniu na rynek paneli o wydajności równej tym od First Solar. Naukowcy wciąż pracują nad coraz to nowszymi technologiami, z którymi wiązane są nadzieje na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników.
https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/oferta/efektywnosc-energetyczna