Nie da się ukryć, że obecnie dosłownie wszystkie kraje Unii Europejskiej podejmują konieczne działania celem zminimalizowania dewastacji środowiska naturalnego. Oczywiście niektóre z nich wywiązują się z tego zadania znacznie lepiej, zaś inne nieco gorzej. Warto jednak podkreślić, że jednym z kluczowych aspektów jest ograniczenie ruchu pojazdów z napędem benzynowym lub diesla i zwrócenie się w stronę pojazdów z napędem elektrycznym, lub hybrydowym. Wobec tego, jak przedstawia się elektromobilność w Polsce i w innych krajach Europy?
Elektromobilność w wysoko rozwiniętych krajach Unii Europejskiej
Nie da się zaprzeczyć temu, że każdy pojazd z silnikiem spalinowym emituje wręcz niewyobrażalną ilość szkodliwych substancji do atmosfery. Wobec tego oczywistym jest fakt, że pierwszym i jednocześnie najważniejszym krokiem w stronę ochrony środowiska będzie ich stopniowa eliminacja. Elektromobilność to nic innego jak skłonienie kierowców do kupna i użytkowania pojazdów z silnikiem elektrycznym lub hybrydowym i zainwestowanie w odpowiednią infrastrukturę, która umożliwi ich ładowanie.
Wobec tego elektromobilność w Europie- w porównaniu do elektromobilności w Polsce (bardziej szczegółowe informacje na https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/elektromobilnosc-modny-trend-czy-konieczna-rewolucja) prezentuje się wyjątkowo dobrze. Przodują w niej kraje o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego. Zaliczają się do nich przede wszystkim Niemcy, Włochy czy nawet i Francja. Te kraje mogą pochwalić się znacznym odsetkiem pojazdów z napędem elektrycznym w ruchu drogowym. Co więcej, posiadają one wyjątkowo bogatą infrastrukturę ładowania i wiele punktów do ładowania pojazdów elektrycznych. Nic więc dziwnego, że kierowcy w tych krajach wyjątkowo chętnie decydują się na przejście na samochody ekologiczne.
Elektromobilność w Polsce- czym może się pochwalić nasz kraj?
Elektromobilność w Polsce niestety jest na szarym i smutnym końcu Europy. Okazuje się bowiem, że kierowcy w naszym kraju niezbyt chętnie decydują się na zakup pojazdów z napędem elektrycznym lub hybrydowym, co głównie wynika z braku wystarczającej ilości punktów, w których można je ładować. Jednak elektromobilność w Polsce rozwija się z roku na rok, więc możemy z optymizmem patrzyć w przyszłość.