Zmiany klimatyczne i potrzeba zapobiegania im spowodowały intensywny rozwój elektrowni zapewniających odnawialne źródła energii. Energetyka wiatrowa na świecie jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu energetyki odnawialnej. Również w Polsce udział energii elektrycznej wyprodukowanej z elektrowni wiatrowych cały czas rośnie.
Jak działają elektrownie wiatrowe?
Elektrownia wiatrowa produkuje energię elektryczną za pomocą turbin, które napędzane są siłą wiatru. Zasadniczo, energia kinetyczna wiatru, który natrafia na łopatę turbiny, jest transformowana w energię mechaniczną, która widoczna jest pod postacią obrotowego ruchu wirnika. Następnie jest transportowana przy wykorzystaniu wału i przekładni do specjalnego generatora, który następnie tworzy z niej energię elektryczną. Na tej zasadzie działają całe systemy wiatraków. Każdy pojedynczy wiatrak zostaje bezpośrednio podłączony do całej sieci lub akumulatora energetycznego, do którego przekazuje wytworzoną przez siebie energię.
Elektrownie wiatrowe – rodzaje
Ogólnie rzecz biorąc, można podzielić elektrownie wiatrowe ze względu na umiejscowienie osi obrotu wirnika turbin, jak i na moc znamionową. W pierwszym przypadku można wyróżnić poziome i pionowe osie obrotu, a w drugim względu na moc, na mikro, małe oraz duże elektrownie. Znaczną większość powstających turbin wiatrowych klasyfikuje się jako urządzenia z poziomą osią oraz trzech łopatach.
Ekologiczny sposób pozyskania energii, czyli elektrownia wiatrowa
Wytwarzana z elektrowni wiatrowych energia traktowana jest jako jedna z najbardziej ekologicznych, z uwagi na to, że przy jej wytwarzaniu nie wykorzystuje się spalania paliwa. Co więcej, podmuchy wiatru są w zasadzie nieskończonym, ogólnie dostępnym i darmowym źródłem energii, toteż wykorzystanie go przy procesie wytwarzania energii jest znakomitym rozwiązaniem, które pomaga redukować gazy cieplarniane i zwiększa bezpieczeństwo energetyczne całego obszaru. W żaden sposób nie zubażają terenu w zasoby naturalne ani nie pogarszają środowiska naturalnego, w którym zostają zainstalowane. Ten rodzaj zielonej energii doskonale wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju.
Ile prądu wytwarza elektrownia wiatrowa?
Ilość energii zależy w dużej mierze od rodzaju wiatraka, zainstalowanej mocy, a także samej efektywności i warunków wiatrowych. Zwykle, aby wiatrak mógł w ogóle działać, wymaga się wiatru o prędkości około 7 km/h. Aby wytwarzał on energię, prędkość wiatru powinna znaleźć się między 7 a 100 km/h. Przekładając te liczby na codzienność, przeciętnego rodzaju elektrownia wiatrowa jest w stanie zasilić około 1300 standardowych gospodarstw domowych.