Obecnie praktycznie każdy może mieć w Polsce własną mini elektrownię słoneczną, ale pojawia się pytanie – czy jest to rzeczywiście opłacalne rozwiązanie? Nowoczesne rozwiązania jak fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością i każdego roku przybywa zwolenników zielonej energii. Odnawialne źródła energii są przyszłością i niedługo nawet staną się koniecznością, gdyż zasoby paliw kopalnianych kurczą się w zastraszającym tempie. Dlatego też idea energetyki prosumenckiej jest coraz bardziej propagowana, a sami prosumenci mogą liczyć na otrzymanie pomocy finansowej na instalacje fotowoltaiczne.
Własna elektrownia słoneczna a pomoc zewnętrzna
Dzięki możliwości otrzymania pomocy finansowej przez prosumentów, źródła odnawialnej energii mogą się rozwijać, co z kolei przyczynia się do znaczących oszczędności odnośnie kwestii rachunków za prąd. Ponadto taka inwestycja jest jednorazowa i zwraca się w przeciągu kilkunastu lat całkowicie. Co więcej osoby fizyczne produkujące prąd w mikroinstalacjach słonecznych mogą odsprzedawać energię po cenie hurtowej. Jeszcze do niedawna osoby chcące postawić elektrownię słoneczną korzystały z programu Prosument. Program ten organizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie możliwości jest więcej. Możliwe jest otrzymanie aż kilkadziesiąt procent bezzwrotnej dotacji, a resztę można sfinansować z preferencyjnego kredytu, którego wysokość oprocentowania wynosi tylko jeden procent. Na dofinansowanie prosumentów przeznaczono niemałe kwoty, liczone w milionach.
To jak to jest z tą opłacalnością?
Obecnie dostępne są w sprzedaży zarówno droższe, jak i tańsze panele fotowoltaiczne. Cena przekłada się w ich przypadku na jakość, wydajność i efektowność. Te droższe charakteryzują się większą trwałością i wolniej się zużywają. W zależności od tego, o jakiej mocy będzie instalacja słoneczna, będzie ona w stanie wyprodukować konkretną ilość energii. Zwrot z inwestycji następuje średnio po ośmiu czy dziesięciu latach, a jest to możliwe dzięki oszczędnościom w rachunkach ze energię elektryczną oraz sprzedaży nadwyżek prądu. Nie bez znaczenia jest także to, gdzie została zamontowana instalacja fotowoltaiczna i jakie oprogramowanie zostało wbudowane w panele słoneczne.