Ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły w stosunku do poprzedniego roku. Pomimo wprowadzonych przez władzę limitów, Polacy wciąż płacą sporo za prąd. Tymczasem rachunek można obniżyć, stosując się do kilku podstawowych zasad.
Zmiana codziennych nawyków
Rachunek za prąd będzie nieco niższy, jeśli domownicy będą korzystać z energii elektrycznej rozważnie. Bardzo istotne jest wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Należy unikać podłączania do prądu kilku urządzeń jednocześnie, na przykład oglądając telewizję i pracując na komputerze w tym samym czasie. Poszczególne sprzęty warto wyłączać całkowicie zamiast przełączać w tryb czuwania, w którym również pobierają energię elektryczną. Sposobem na oszczędzanie może być też wymiana urządzeń na energooszczędne – pralka, zmywarka, lodówka czy suszarka do ubrań pobierają sporo prądu, zwłaszcza że pracują niemal każdego dnia. Zakup nowych urządzeń nie zawsze jest możliwy ze względów finansowych, jednak wymieniając je, warto przyjrzeć się modelom energooszczędnym. Te, choć droższe, w dłuższej perspektywie czasowej pozwalają wygenerować znaczące oszczędności.
Niższy rachunek za prąd przy ogrzewaniu elektrycznym
Obniżenie rachunku za prąd przy ogrzewaniu elektrycznym wydaje się trudnym zadaniem, jednak w rzeczywistości warto wprowadzić kilka zmian, aby płacić mniej. Przede wszystkim należy wpuszczać do pomieszczeń jak najwięcej światła słonecznego, które pozwala podwyższyć w nich temperaturę o nawet 1,5 stopnia. W pokojach, w których przebywa się rzadko, można ustawić nieco niższą temperaturę. Podłogi warto wyłożyć dywanami, zapobiegając tym samym utracie ciepła. W przypadku domów wolnostojących bardzo istotne jest ich docieplenie przy zastosowaniu nowoczesnych metod. Właściciele nieruchomości powinni też pomyśleć o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych, które pozwalają pobrać pewną ilość energii potrzebną do ogrzania budynku. Doskonale sprawdzają się one w sezonie zimowym, jednak umożliwiają również pobór zielonej energii w sezonie letnim, gdy nie ogrzewa się domów. Instalacja musi być jednak dopasowana do budynku, uwzględniając przede wszystkim uwarunkowania techniczne.