Energia biomasy to tzw. zielona energia. Pochodzi ona ze spalania paliw pochodzenia roślinnego lub rzadziej – zwierzęcego. W ten rodzaj energii możemy zaliczyć także biopaliwa i biogaz. Co powinniśmy o niej wiedzieć?
Z różnych roślin
Ciekawostką jest to, że energia biomasy (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-dla-domu/2020/energia-biomasy-jak-dziala-jakie-sa-jej-zrodla) może być uzyskiwana właściwie ze wszystkich roślin, ale w rzeczywistości opłaca się ją pozyskiwać tylko z niektórych z nich. W Polsce na potrzeby biomasy uprawia się głównie rośliny, które szybko rosną i są łatwe w uprawie. Można zaliczyć do nich: wierzbę wiciową, ślazowiec pensylwański, różę wielokwiatową, miskanty (cukrowy i olbrzymi), rdest sachaliński, palczatkę Gerarda, proso rózgowe i spartinę preriową. Rośliny te s uprawiane głównie z myślą z pozyskanie energii. W zależności od gatunku są one zbierane, suszone do uzyskania pożądanej wilgotności, a następnie cięte na zrębki lub pelletowane. W takiej formie nadają się do spalania w kotłach i kominkach. W innych rejonach świata można uprawiać też wiele innych gatunków, które doskonale nadają się na biomasę. Najważniejsze, żeby miały wysokie ciepło spalania i żeby charakteryzował je szybki przyrost.
Nie tylko rośliny
Warto wiedzieć, że do uzyskania energii można też wykorzystać inne źródła. Żeby pozyskać ciepło, można spalać produkty odpadowe – słomę, makuchy, wysłodki buraczane, łodygi kukurydzy i inne odpady z produkcji rolniczej oraz przemysłu spożywczego. Spalać można też drewno niskiej jakości i takie, które nie mogłoby być wykorzystane w żaden inny sposób. Energię biomasy można pozyskać też z odchodów zwierzęcych oraz z osadów ściekowych. Osad pozostaje po procesie oczyszczania ścieków w oczyszczalniach. Jest on pozbawiony substancji toksycznych i dobrze oczyszczony, by nie zatruł środowiska. Jego dalsze zagospodarowanie zazwyczaj jest problematyczne. Wykorzystanie osadów jako paliwa do spalania może rozwiązać problem ich składowania. Jako biomasę można też wykorzystywać tłuszcze zwierzęce i roślinne. To właśnie z ich wykorzystaniem tworzy się biopaliwa.