Coraz większą popularność zyskują alternatywne źródła energii. Najpowszechniej wybieranym ich rodzajem są panele fotowoltaiczne. Dla kogoś, komu bliska jest zarówno ekologia, jak i oszczędność, nie jest to jednak jedyna opcja. Mieszkając w terenie silnie wyeksponowanym na wiejące wiatry, warto rozważyć przydomową instalację z turbiną wiatrową.
Turbina wiatrowa – budowa
Zasadniczo turbinę można podzielić na pięć odrębnych elementów.
- Wirnik — składa się z dwóch lub trzech łopatek osadzonych w piaście. Napędza on wał wolnoobrotowy bądź szybkoobrotowy połączony z generatorem. W Polsce najczęściej stosowane są wirniki wolnoobrotowe. W tych turbinach wykorzystywane są płaty (łopatki) o większej powierzchni.
- Gondola — to element, w którym osadzone są pozostałe komponenty, takie jak generator, transformator, przekładnie. W pewnym sensie jest to obudowa.
- Generator — prócz wirnika jest to najważniejszy element turbiny. To w nim dochodzi do zamiany energii kinetycznej z wirnika w energię elektryczną. W generatorze wytwarzane jest napięcie znamionowe. Jest to forma prądnicy, alternatora. Najczęściej stosuje się generatory synchroniczne.
- Serwomechanizm — umieszcza się go pod gondolą, który łączy ją z wieżą turbiny wiatrowej. Umożliwia ukierunkowanie turbiny na wiatr.
- Wieża — to na niej posadowione są pozostałe elementy.
Mikroelektrownia wiatrowa – kiedy się zwróci?
W Polsce odnotowuje się średnio około 250 wietrznych dni w ciągu roku. Średnia prędkość wiatru mieści się w przedziale 2,8-3,5 m/s. Są to przyzwoite warunki do działania elektrowni wiatrowych. Zależnie od mocy instalacji, koszt inwestycji może być mniejszy lub większy. Dla 3kW to średnio 20 tys. złotych. W przypadku elektrowni o mocy 10 kW trzeba zainwestować 80 tys. złotych. Biorąc pod uwagę wydajność, z jaką pracuje turbina wiatrowa (szczegóły tutaj) oraz ceny energii przy zakupie od dostawców, można śmiało założyć, że zwrot inwestycji nastąpi po około 10 latach. To wynik lepszy niż odnotowuje instalacja fotowoltaiczna. Turbina wiatrowa jest zatem mocnym zawodnikiem na rynku zielonej energii.