Oprócz uniwersalnej taryfy energii jednostrefowej, w przypadku której przez całą dobę obowiązuje niezmienna stawka cenowa za kilowatogodzinę, do dyspozycji są także taryfy dwustrefowe. Występują one w różnych wariantach, a jednym z nich jest taryfa nocna G12.
Taryfa nocna w godzinach pozaszczytowych – kiedy można mniej zapłacić za prąd?
Chociaż z taryfy nocnej głównie korzystają klienci indywidualni, to jednak jest ona skierowana także do przedsiębiorców. Jej odbiorcami może być wiele organizacji pożytku publicznego w postaci domów dziecka, klasztorów, ambasad czy też hospicjów. Taryfa G12 świetnie sprawdza się w przypadku osób korzystających z urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną czy też z ogrzewaczy wody. Taryfa nocna godziny dzieli się na dwie strefy – w godzinach pozaszczytowych obowiązuje niższa stawka cenowa za kilowatogodzinę, a w godzinach szczytu płaci się więcej za prąd. Stefa z niższą stawką cenową obejmuje dziesięć godzin. Godziny pozaszczytowe obowiązują w dolinach nocnej i dziennej. Najczęściej są to godziny od 22:00 do 6:00 oraz od godziny 13.00 do 15.00. Natomiast wyższa stawka za zużycie energii elektrycznej obowiązuje przez czternaście godzin w ciągu doby. Chodzi tutaj o szczyty przedpołudniowy i popołudniowy. Przypadają one zwykle na godziny od 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00. Trzeba jednak pamiętać o tym, że strefy czasowe mogą się różnić w zależności od wybranego dostawcy prądu. Są to jednak najczęściej tylko drobne przesunięcia czasowe.
Nie tylko zmiana taryfy energii, ale i dostawcy prądu może przynieść wymierne korzyści
Pojawienie się znacznie większej liczby dostawców prądu i możliwość zmienienia swojego dotychczasowego sprzedawcy pozwala na obniżenie koszów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Właściciele gospodarstw domowych mogą zatem liczyć na większe lub mniejsze oszczędności, co odbija się korzystnie na domowym budżecie. Warto od razu zaznaczyć, że zmiana dostawcy prądu jest na wyciągnięcie ręki każdego i nic nie kosztuje. Jest to także stosunkowo łatwe do zrealizowania, gdyż większość nowych sprzedawców prądu załatwia wszystkie niezbędne formalności w imieniu swojego klienta. Nie trzeba zatem obawiać się przerwy w dostawie prądu ani też biegania z jednej placówki do drugiej. Z całą pewnością jest to zatem spore udogodnienie. Tym bardziej, że zmiana dotychczasowego dostawcy prądu może przynieść wymierne korzyści.