Z całą pewnością każdy chciałby móc pobierać energię elektryczną za darmo i wbrew pozorom rzeczywiście jest to możliwe do osiągnięcia. Fotowoltaika pozwala na zredukowanie kosztów związanych z rachunkami za prąd do minimum. Promieniowanie słoneczne dostępne jest przez cały rok i jest to odnawialne źródło energii. Jako, że instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejsze i tańsze, niemalże każdy może czerpać korzyści z zielonej energii.
Prąd dla domu ze słońca?
Obecnie nawet właściciele gospodarstw domowych mogą stać się producentami energii elektrycznej. Jest to możliwe dzięki fotowoltaice. Po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych możliwe jest produkowanie prądu na własne potrzeby – do zasilania urządzeń elektronicznych, podgrzewania wody czy też do ogrzewania domu. Instalacja fotowoltaiczna zamienia promieniowanie słoneczne na prąd o takich samych parametrach, jak ten dostarczany z sieci elektroenergetycznej. Na korzyść instalacji fotowoltaicznych przemawia także to, że nie są wymagane żadne zezwolenia na ich posiadanie. Dotyczy to instalacji do 40 kW, w przypadku których potrzebne jest jedynie zgłoszenie powykonawcze. Każdy zakład energetyczny zobowiązany jest do przyjęcia instalacji i dodatkowo także nadwyżki wyprodukowanej energii. Takim oto sposobem można nawet odsprzedać nadmiar prądu, co ma często miejsce w przypadku wielu słonecznych dni i małego zapotrzebowania na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego.
Jakie są zalety fotowoltaiki?
Z posiadania instalacji fotowoltaicznej płynie wiele korzyści. Chociaż sama inwestycja wymaga niemałych nakładów finansowych, to jednak jest ona jednorazowa i zwraca się już w przeciągu kilkunastu lat. Ponadto można liczyć na dofinansowanie, dotacje czy preferencyjne kredyty, co pozwala na jeszcze szybszy zwrot pieniędzy zainwestowanych w panele słoneczne. Na korzyść fotowoltaiki przemawia także możliwość znaczącego obniżenia rachunków za prąd. Do zalet można zaliczyć również wzrost wartości nieruchomości, uchronienie się przed podwyżkami cen energii oraz na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery.