Taryfa G11 – kiedy warto się na nią zdecydować?

27 września 2018

Każdy odbiorca energii elektrycznej staje przed wyborem taryfy, od którego zależeć będzie wysokość rachunków za prąd. Obecnie do wyboru jest szereg najróżniejszych taryf – zarówno jednostrefowych i dwustrefowych, jak również trójstrefowe i nawet czterostrefowe. Tak duży wachlarz wyboru sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, a więc dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb. Tym bardziej, że rynek energii elektrycznej jest otwarty i coraz bardziej konkurencyjny, dzięki czemu atrakcyjne oferty są na wyciągnięcie ręki każdego. Najpopularniejszymi taryfami w Polsce są te jednostrefowe typu G11.

Taryfa G11 – kiedy warto się na nią zdecydować?

W przypadku taryfy jednostrefowej G11 doba nie jest podzielona na strefy z tańsza i droższą stawką cenową za kilowatogodzinę. Nie ma zatem czegoś takiego jak droższy czy też tańszy prąd w określonych godzinach. Przez całą dobę obowiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę, co dla wielu osób jest dużym udogodnieniem. Nie trzeba bowiem przejmować się tym, które godziny są szczytowe, a które pozaszczytowe. Jest to zatem świetne rozwiązanie w przypadku zmiennego zapotrzebowania na energię elektryczną i braku możliwości przeniesienia większości czynności wymagających zasilania na godziny objęte niższą stawką cenową (godziny wieczorne i nocne). Na taryfę G11 najczęściej decydują się właściciele jednorodzinnych i wielorodzinnych domów, w których to korzysta się z energii elektrycznej równomiernie i przede wszystkim w dzień. Jest to idealne rozwiązanie szczególnie dla rodzin wielodzietnych, gdzie korzysta się z energii elektrycznej przez cały dzień. Podobnie zresztą jak w przypadku gospodarstw domowych użytkujących prąd na oświetlenie oraz pracę sprzętów RTV i AGD. Na taryfę G11 nie zaleca się jednak decydować w przypadku gospodarstw domowych wykorzystujących prąd do ogrzewania pomieszczeń. Wówczas znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wybór taryfy dwustrefowej.

A co z firmami?

Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa działające przede wszystkim w godzinach nocnych, taryfa G11 nie najlepszym rozwiązaniem. Znacznie korzystniejszą opcją w przypadku takich firm jest wybór taryfy dwustrefowej typu G12. W zależności od wyboru sprzedawcy tańszy prąd obowiązuje w określonych godzinach.


Fatal error: Can't use function return value in write context in /home/jupiter/public_html/ekoenergia-oze.pl/wp-content/themes/book-rev-lite/templates/bookrev_review_wrap_up_template.php on line 117