Czym tak w ogóle jest taryfa G12w?

9 sierpnia 2018

g12wCzy możliwe jest obniżenie swoich rachunków za prąd? Okazuje się, że można to osiągnąć chociażby przez dobranie odpowiedniej taryfy energii. Nie trzeba od razu zmieniać dotychczasowego dostawcy prądu, aby móc odnotować niemałe oszczędności w skali roku. Jeśli taryfa zostanie prawidłowo dobrana do zużycia prądu, to na fakturach zaczną pojawiać się mniejsze kwoty. Czasami warto przejść z taryfy jednostrefowej na dwustrefową albo pójść jeszcze o krok dalej i wybrać taryfę weekendową. Kiedy warto to zrobić?

Czym tak w ogóle jest taryfa G12w?

Taryfa G12w jest dwustrefową taryfą energii stanowiąca rozszerzenie taryfy G12. W przypadku taryfy weekendowej można płacić mniej za prąd nie tylko w godzinach wieczornych i nocnych, ale także przez całą dobę podczas weekendów i dni ustawowo wolne od pracy. Najczęściej jest tak, ale może się to różnić w zależności od danego dostawcy prądu, że taryfa weekendowa rozpoczyna się już w piątek od godziny 22.00 i kończy dopiero w poniedziałek rano o godzinie 6.00.

Kiedy wybór taryfy weekendowej ma największy sens?

Jako, że taryfa G12w jest taryfą dwustrefową, doba podzielona jest na dwie strefy – z niższą i wyższą stawką za kilowatogodzinę. Strefa dzienna jest droższa a nocna tańsza. W przypadku taryfy weekendowej w soboty i niedziele oraz w dni wolne ustawowo od pracy przez całą dobę obowiązuje niższa stawka cenowa za kilowatogodzinę. Jeśli zatem możliwe jest zaplanowanie prac posiadanych urządzeń AGD i RTV przede wszystkim na godziny wieczorne i nocne w tygodniu oraz w weekend, to decydując się na taryfę G12w, można odnotować niemałe oszczędności w skali roku. Opłacalność taryfy weekendowej można zaobserwować, jeśli co najmniej 40% dobowego zapotrzebowania na energię eklektryczną przypada na godziny pozaszczytowe. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które większą część dnia przebywają poza domem od poniedziałku do piątku, a domowe obowiązki wykonują głównie wieczorami czy w weekend. Kosić trawę, odkurzać, zmywać naczynia w zmywarce, prać czy ładować urządzenia elektryczne można przecież w godzinach wieczornych, czyli w strefie z niższą stawką za kilowatogodzinę. Taryfa weekendowa będzie również opłacalnym rozwiązaniem dla osób ogrzewających dom urządzeniami elektrycznymi, akademików, plebani czy hospicjów.


Fatal error: Can't use function return value in write context in /home/jupiter/public_html/ekoenergia-oze.pl/wp-content/themes/book-rev-lite/templates/bookrev_review_wrap_up_template.php on line 117