Tańsza energia dla firm?

7 grudnia 2017

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej nie są małe. Chociaż faktur za prąd nie da się uniknąć, to jednak można liczyć na większe lub mniejsze oszczędności. Jak to możliwe? Co może zrobić właściciel firmy, aby zmniejszyć rachunki za prąd?

Tańsza energia dla firm?
Zarówno w przypadku firm, jak i gospodarstw domowych duże znaczenie ma wybór właściwej taryfy. Wielu przedsiębiorców staje przed dylematem, czy okrutniejsza będzie w ich przypadku taryfa C11 czy też może C12? Jeśli chodzi o pierwszą opcję, to obowiązuje tutaj stała stawka w ciągu całej doby. Natomiast taryfa C12 podzielona jest na godziny szczytowe i te po za szczytem. W godzinach nocnych i poza szczytowych można liczyć na znacznie niższe stawki. Dlatego też warto przeanalizować to, na jakim poziomie kształtuje się w danym przedsiębiorstwie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Taryfy C11 i C12 przeznaczone są dla firm, które nie przekraczają limitu mocy umownej, wynoszącego 40 kW. Nawet jeśli, to można dostosować owy limit do swoich indywidualnych potrzeb ze swoim dostawcą prądu.

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że płacą niepotrzebnie pieniądze za to, że roczne zużycie prądu w firmie przekracza wartość zapotrzebowania ustalonego w umowie. W związku z tym muszą płacić dodatkową i niemałą opłatę. W celu sprawdzenia, czy rzeczywiście dochodzi do przekraczaniu limitu mocy umownej, należy dokładnie przejrzeć rachunki za energię elektryczną z ostatnich kilkunastu miesięcy. Jeśli okaże się to być prawdą, należy złożyć wniosek do dystrybutora o zwiększenie limitu, co pozwoli na uniknięcie kar i zaoszczędzenie pieniędzy.

Jak jeszcze zaoszczędzić?
Właściciele firm produkcyjnych powinni rozważyć wykonanie audytu elektroenergetycznego, na podstawie którego możliwe będzie opracowanie zmian pozwalających na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem prądu. Można bowiem liczyć na otrzymanie gotowych propozycji rozwiązań. Jeśli w firmie nadal nie ma świetlówek energooszczędnych czy oświetlenia LED, to czas najwyższy to zmienić. Zaleca się także zadbać o utrzymanie czystych okien i malowanie ścian na jasne kolory. Należy również wystrzegać się pozostawiania urządzeń w stanie czuwania.


Fatal error: Can't use function return value in write context in /home/jupiter/public_html/ekoenergia-oze.pl/wp-content/themes/book-rev-lite/templates/bookrev_review_wrap_up_template.php on line 117