Prąd elektryczny zamiast benzyny?

10 grudnia 2017

Coraz częściej w nagłówkach gazet możemy spotkać informacje o Tesli. To obecnie praktycznie synonim samochodu elektrycznego a pojedyncze jego egzemplarze jeżdżą już po Polsce. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to ani pierwszy, ani jedyny pojazd na prąd elektryczny i że wbrew pozorom w Polsce możemy kupić jeden z wielu dostępnych modeli samochodów elektrycznych. Jak nietrudno się jednak domyśleć nasz wybór może być znacznie ograniczony zasobnością naszego portfela.

Gdy nie musimy się ograniczać
Dysponując sporym budżetem możemy spojrzeć choćby na BMW i3. Wydając trochę ponad 150000 zł, będziemy mogli cieszyć się bardzo ciekawym autem – przyspieszającym do setki w 7,2 sekundy i zapewniającym realny zasięg stu kilkudziesięciu kilometrów. Jeżeli obawiamy się, że to za mało – dostępna jest też wersja z dodatkowym, małym silnikiem spalinowym, która uratuje nas, gdy znajdziemy się zbyt daleko od gniazdka.

Wariant niskobudżetowy
Jeśli budżet mamy napięty, a jednocześnie chcemy zobaczyć jak w praktyce zachowuje się auto elektryczne, to można rozważyć Renault Twizy. To bardzo małe miejskie autko zapewniające zasięg kilkudziesięciu km oraz prędkość maksymalną do 80 km na godzinę. Mimo iż liczby te nie robią wrażenia to wrażenie może zrobić cena – Renault bowiem oferuje ten model już poniżej 40000 zł. Do tego trzeba będzie doliczyć opłatę cykliczną za akumulatory, dzięki temu jednak nie musimy się martwić spadkiem ich pojemności z czasem, gdyż w takiej sytuacji producent wymieni je na nowe. Osoby jeszcze bardziej oszczędne ucieszą się na wieść, że używane Renault Twizzy to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy.

Czy to się opłaca?
To zależy jaką opłacalność mamy na myśli. Koszt zakupu takiego auta jest niewątpliwie wysoki – w wielu krajach możemy jednak liczyć na liczne rabaty, ulgi podatkowe, darmowe parkowanie w centrach miast etc. Może się to przełożyć na realne oszczędności. Nie zapominajmy też o aspekcie ekologicznym. Jeśli jeszcze będziemy mogli skorzystać z zielonej energii – np. z paneli fotowoltaicznych, to środowisko będzie zadowolone z naszego wyboru.


Fatal error: Can't use function return value in write context in /home/jupiter/public_html/ekoenergia-oze.pl/wp-content/themes/book-rev-lite/templates/bookrev_review_wrap_up_template.php on line 117