Jaka energia dla firm będzie najkorzystniejsza?

25 marca 2018

Niezależnie od tego czy chodzi o duża czy też małą firmę, każdy przedsiębiorca szuka oszczędności. Z całą pewnością można zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Pojawia się jednak pytanie – jak obniżyć wysokość opłat? Czasami wystarczy zmiana taryfy, a innym razem dostawcy prądu, aby móc odnotować spore oszczędności w skali roku.

Jaka energia dla firm będzie najkorzystniejsza?

W zależności od tego, z jakiego napięcia korzysta dana firma, dopasowuje się odpowiednią taryfę energii elektrycznej. Jeśli chodzi o małe firmy typu biuro rachunkowe czy gabinet stomatologiczny, wybór pada na taryfę G11 lub G12. Bardzo ważne jest to, aby taryfa została odpowiednio dopasowana do potrzeb danego przedsiębiorstwa. W przypadku firm niekorzystających ze specjalistycznego sprzętu można skorzystać z taryfy prądu dla klientów indywidualnych. Inaczej wygląda to w przypadku firm zarejestrowanych w miejscu innym niż miejsce zamieszkania. Wówczas konieczne jest korzystanie z prądu przemysłowego i taryf skierowanych dla firm.

Jaka taryfa dla firmy C11 czy C12?

Najczęściej wybieraną taryfą dla firm zasilanych prądem o mocy umownej poniżej 40 kW jest taryfa C11 i C12. Jedna z nich jest taryfą całodobową, gdzie obowiązuję stała stawka za kilowatogodzinę, a w przypadku tej drugiej obwiązuje podział strefy czasowe. W taryfie C11 nie ma więc znaczenia to, w jakich godzinach zużywany jest prąd, gdyż stawka jest niezmienna przez 24 h/dobę. Z kolei w przypadku taryfy dwustrefowej wyróżnia się godziny pozaszczytowe i godziny szczytu. W godzinach nocnych obowiązuję niższa stawka za kilowatogodzinę oraz wyższa w godzinach porannych i popołudniowych. Każdy sprzedawca energii wyznacza konkretne godziny, w których obowiązuje dana stawka za kilowatogodzinę.

 

W przydomku firm korzystających z prądu przede wszystkim za dnia, bez określonych konkretnych godzin największego zużycia energii elektrycznej, najkorzystniejszą taryfą będzie taryfa C11 lub C21, czyli taryfa jednostrefowa. Jeśli zaś przynajmniej 70% energii elektrycznej zużywana jest wieczorem i w godzinach nocnych, to warto zdecydować się na taryfę dwustrefową czy też nawet trójstrefową. Wówczas przedsiębiorca może odnotować spore oszczędności.


Fatal error: Can't use function return value in write context in /home/jupiter/public_html/ekoenergia-oze.pl/wp-content/themes/book-rev-lite/templates/bookrev_review_wrap_up_template.php on line 117