W Polsce można zaobserwować coraz większą liczbę samochodów zasilanych prądem, co wiąże się z coraz mniejszą ilością zanieczyszczeń. Niestety nadal jest stosunkowo mało dostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Konieczne jest zatem rozbudowanie sieci stacji i punktów ładowania akumulatorów tego typu aut. Na szczęście nie brakuje firm, które zajmują się sprzedażą i instalacją punktów ładowania pojazdów, dzięki czemu nawet klienci indywidualni mogą stać się posiadaczami takiego innowacyjnego urządzenia. Stację ładowania pojazdów elektrycznych można usytuować nie tylko w parkingu miejskich, ale nawet we własnym garażu.
Dla kogo są przeznaczone stacje ładowania samochodów elektrycznych?
Stacje ładowania samochodów elektrycznych przeznaczone są dla wszystkich posiadaczy pojazdów zasilanych prądem. Słupek ładowania akumulatorów można usytuować niemalże wszędzie na parkingu, wystarczy tak naprawdę niewiele miejsca. Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych udostępnia miejsca na stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz gminy i urzędy wspierające ruch ekologiczny, chcące udostępnić tego typu rozwiązania swoim mieszkańcom. Nawet centra handlowe decydują się na zainwestowanie w stacje ładowania pojazdów elektrycznych, dzięki czemu mogą liczyć na zadowolenie swoich klientów. Możliwość naładowania baterii pojazdu podczas robienia zakupów z pewnością buduje pozytywny wizerunek firmy. Tego typu urządzenia można coraz częściej spotkać również w salonach i serwisach samochodowych.
Ekologiczne stacje ładowania pojazdów elektrycznych
Obecnie można coraz częściej spotkać się ze stacjami ładowania pojazdów w zestawie z instalacją fotowoltaiczną. Wówczas prąd pozyskiwany jest z energii słonecznej, czyli z odnawialnych źródeł energii. Dzięki wykorzystaniu zielonej energii można jeszcze bardziej przyczynić się do wspierania ruchu ekologicznego i do ochrony Ziemi. W celu uruchomienia stacji ładowania samochodów elektrycznych zwykle nie ma potrzeby ubiegania się o pozwolenie na jej uruchomienie ani nawet zgłaszania tego faktu lokalnemu Operatorowi Systemu Dystrybucji. Najczęściej wystarczy skontaktować się z OSD w celu uzgodnienia odpowiedniej mocy danej stacji ładowania.