Czasami rachunek za pobór energii elektrycznej może dosłownie przyprawić o palpitacje serca. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko zwykłych ludzi, ale też zarządców różnych zakładów przemysłowych i firm, czy nawet pasażów handlowo-usługowych. Jeżeli obiekty wyposażone są w dużą ilość wind lub rozległe systemy klimatyzacji, rachunki za energię mogą być wysokie ze względu na obciążenie karami za pobór mocy biernej.
Wysokie rachunki za prąd a kompensacja mocy biernej
Dostawcy energii elektrycznej zarabiają tak naprawdę na dostawie energii czynnej. To właśnie ona jest wykorzystywana przez różnego rodzaju urządzenia elektryczne do umożliwienia im pracy. Bardzo często sporo różnych charakterystycznych urządzeń potrzebuje jednak również tak zwanej mocy biernej, głównie do swojego rozruchu. Zbyt duży przesył mocy biernej w stosunku do mocy czynnej, z perspektywy dostawcy prądu nie jest opłacalny. Jeżeli zostanie przekroczony pewien ściśle określony współczynnik, który wyliczany jest na podstawie skomplikowanych wzorów, zgodnie z przepisami prawa naliczane są dodatkowe opłaty. Jeżeli w przypadku miesięcznych opłat za pobór prądu wynoszą one ponad 500 zł, opłacalna jest kompensacja mocy biernej. Więcej informacji znajdziesz na https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2019/kompensacja-mocy-biernej. Może Ci to przynieść spore oszczędności.
Czym jest kompensacja mocy biernej
W bardzo dużym uproszczeniu kompensacja mocy biernej to zainstalowanie takich urządzeń, które lokalnie dostarczają moc bierną wykorzystywaną na przykład przez system klimatyzacji, oświetlenie czy windy. Tego typu urządzenia to na przykład specjalne baterie kondensatorów, które wytwarzają taką moc. Należy wdrożyć je w odpowiedni sposób, najlepiej korzystając z fachowej obsługi firm, które specjalizują się w tej branży. Kompensacja mocy biernej może być wyrażona w różny sposób, na przykład w postaci kompensacji mocy biernej indywidualnej, grupowej lub centralnej. Czasami dla poprawienia tych parametrów wystarczy wprowadzić tylko drobne zmiany ( na przykład niwelować jałową pracę niektórych maszyn), jednak takie rozwiązanie nie jest wystarczające w przypadku naprawdę mocno rozbudowanych sieci elektrycznych.